Yeni Yara Bandı Teknolojisi Geliştirildi


Yaraların çok kısa bir sürede iyileşmesini sağlayan yeni yara bantları Wisconsin Üniversitesi tarafından gelişrildi. Hepimiz çoğu zaman evde, işte, okulda, yolculukta kısaca günlük hayatta küçük kazalar yaşayabiliyoruz. Gerek mutfakta yemek yaparken gerekse bir bilgisayar parçası değiştirirken yaşadığımız bu kazalar sonucunda ciddi bir zarar görmesek bile hayat kalitemizde düşmeye neden olan ufak kesikler oluşabiliyor.

Wisconsin Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar sayesinde tadımızı kaçıran bu yaraların iyileşme sürecini hızlandıran bir çeşit bandaj teknolojisi geliştirildi. Geliştirilen bu teknoloji sayesinde 2 hafta gibi bir süreç sonunda ancak iyileşen kesiklerin, sadece 3 gün içinde kapandığı ifade ediliyor. Ayrıca bandajın şimdiye dek herhangi bir yan etkisinin gözlemlenmediği de belirtiliyor.

Yeni teknolojiye sahip bu bandaj sistemleri iki farklı bölümle çalışıyor. Öncellikle vücut hareketlerimiz sayesinde elektrik akımı üretip sonrasında bu elektrik akımını sisteme bağlı olan bandaja iletiyor. Sistem tarafından üretilen bu elektrik akımının küçük değerine karşın oldukça büyük bir etkiye sahip olduğu ifade ediliyor. Üretiminin yalın ve kolay olduğu ifade edilen bu yeni teknolojiye sahip bandajların maliyeti ise dikkat çekici derecede düşük. Buna bağlı olarak bu yeni bandaj fiyatının halihazırda var olan ürünlerden çok da farklı olmayacağı düşünülüyor.