Yeni Telefon Alacaksanız Şu 10 Maddeye Dikkat Edin


Yeni akıllı telefon satın alırken asla es geçmemeniz gereken 10 maddeyi sizin için sıraladık!

Günümüz teknolojisinde baş döndürücü yüzlerce yeni özellik geliştirilmişken seçim yapmak hiç kolay olmuyor. Yalnızca dayanıklı olması öte yana harika bir tasarım, portre modunda fotoğraflar çekebilen bir kamera ve bunun gibi birçok ayrıntı ve birçok özellik var. Aslında en temel ve genel özelliklerin yanısıra asla aklınızdan çıkarmamanız gereken, önce önemsizmiş gibi görünen fakat kullanım deneyimini ciddi ölçüde değiştirebilecek çok fazla özellik var .

Biz de bu aklınızda bulundurmanız gereken 10 faktörü listeledik!

1. Oleofobik Kaplama

Ekran yüzeyinin kayganlığını kaybetmesini önleyen bu incecik kaplama aynı zamanda yağlı görünümü ve parmak izi oluşumunu da azaltıyor. Ancak bu kaplama çeşidi birçok modelde olmasına karşın malesef bazı akıllı telefonlarda bulunmuyor. Bu ekran kaplamasının olup olmadığını anlamak için direkt firma yetkilisine sorabilir yada ne kadar sürede yağlandığını mağazada hemen test edebilirsiniz.

2. Gorilla Glass Koruması

Çarpmalara ve çiziklere karşıekrana ekstra koruma sağlayan bu panelleri Corning üretiyor ve her düzeydeki telefona uygulanabiliyor.

3. LCD mi, OLED mi?

Çoğunlukla pahalı telefonlarda bulunan OLED aslında her durumda daha iyi deneyim sunmayabiliyor. OLED yoğun contrast özelliğiyle harika siyahlar yaratabiliyorken LCD ise dış mekanda etkileyici parlak görüntüler ortaya çıkarıyor. Yani daha kaliteli kullanım deneyimi fiyattan çok sizin tercihinize göre değişiyor.

4. Depolama Türü

Depolama şekli, uygulamaların datayı ne kadar çabuk algılayıp işleyebileceğini belirliyor. En kaliteli telefonlar, genellikle UFS 2.1 depolama şeklini kullanıyor. Eğer tercihiniz daha uygun fiyatlardaki telefonlardan yana ise en az eMMC 5.1’i taşıyor olmasına dikkat edin.

5. OEM Yazılım Geçmişi

Tercih etmeyi düşündündüğüz markanın yazılım hakkındaki güncelleme geçmişini inceleyin. Android için güncellemelerin oldukça çabuk dağıtılmasıyla, son yapılan güncelleme için uzunca süreler beklemenize gerek kalmayaktır.

6. Selfie’lerde HDR Desteği

HDR, ön ve arka plan arasında parlaklık oranını dengeleyen ve yeni çıkan akıllı telefonların çoğunda bulunan bir özellik olmasına karşın bazı telefonların yalnızca arka kamerasında bulunuyor. Eğer çokça selfie yapıyorsanız bu özelliğin ön kamerada da bulunması selfielerinizi daha keyifli hale getirecektir.

7. Gürültü İptali İçin Ek Mikrofon

Telefonda video kaydı yaparken yada konuşurken birden çok mikrofonun bulunması işinize yarayacaktır. Üretici firmaların birçoğu, oluşan gürültüyü elimine etmek için telefonlarında ekstra bir mikrofon daha bulunduruyorlar. Fakather firma bunu yapmayabiliyor. Yeni bir akıllı telefon satın almadan önce bu özelliğinin bulunup bulunmadığına kesinlikle bakın.

8. Hızlı Şarj Evrensel mi?

Yeni geliştirilen hızlı şarj teknolojisi bazı telefonlarda yalnızca cihazınızla birlikte gelen orijinal adaptor sayesinde çalışmaktadır. Bu sebeple eğer adaptör kaybolur veya bozulursa, kullanmanız gereken adaptörün orijinalini yüksek bir harcama yaparak satın almanız gerekebilir. Dolayısıyla alacağınız telefonun hızlı şarj özelliğinin evrensel olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.

9. LED Uyarı Işığı

LED ışığının önemsiz olduğunu düşünüp görmezden gelirseniz daha sonra pişmanlık yaşayabilirsiniz. LED uyarısı sayesinde telefonunuza gelen aramayı veya bataryanızının tamamen dolduğunu kolaylıkla anlayabiliyorsunuz. Günümüzde LED uyarı ışığının yerine Always On özelliği geçmeye başlasa da batarya ömrünün uzunluğu açısından LED ışığı hala tercih edilmektedir. Ayrıca LED uyarı ışıklarının rengi çeşitli uygulamalar sayesinde kişiselleştirilebilmektedir.

10. Jiroskop

Son dönemlerde oldukça rağbet gören arttırılmış gerçeklik uygulaması sizin de hoşunuza gidiyorsa telefonunuzun jiroskop sensörüne sahipolduğundan emin olun. Arttırılmış gerçeklik uygulamasının telefonunuzun dönüşünü algılayabilmesi için ivme ölçerin yanısıra jiroskop sensörünün de bulunması gerekiyor.