Voyager 2 Yıldızlarası Uzaya Giriş Yaptı


Uzaya 1977 yılında fırlatılmış olan  uzay aracı Voyager2  geçtiğimiz günlerde Güneş Sistemi’nden dışarı çıkarak bunu başarabilen  insan yapımı objelerden ikincisi oldu.

Yıldızlararası uzaya ulaşarak Güneş Sistemi’nden dışarı çıkan Voyager2 insanlık tarihi için büyük bir olaya imza attı. Kendisi artık yıldızlararası uzayda seyahat etmekte.  Uzay aracı için  merak edilenler  Washington’da gerçekleşen  Amerikan Jeofizik Birliği’ nin yaptığı  toplantıda NASA tarafından açıklandı.

Voyager2 daha önce Neptün, Uranüs, Satürn ve Jüpiter gibi gezengenlere iniş yaparak bize onlar hakkında daha önce ulaşamadığımız verileri aktararak görevini başarıyla tamamlamıştı. Şimdi ise NASA tarafından bu gezengenlerin ötesinde yani Güneş Sistemi’nin dışında neler olup bittiğini araştırmakla görevlendirildi.

Voyager1 ise buna benzer bir süreçten geçmiş ve 2013 yılında Plüton’u da geride bırakarak Güneş Sistemi’nden dışarı çıkmıştı . Bundan tam beş yıl sonra Voyager2’nin kaydettiği dalgaların Voyager1’in yıldızlararası uzaya adım atmasından sonra yolladığı sinyallere benzediği ortaya çıktı.  Bilim dünyasında heyecan yaratan bu kayıtlarla birlikte Voyager2 için yeni bir sayfa açılmış oldu ve geri sayıma başlandı.

Voyager1 ve Voyager2’yi manyetik ve kozmik dalgalardan koruyan Heliosfer, kabarcıklı bölge olan ve Güneş Sistemi’ni kapsayan bölge olarak biliniyor. Voyager1 aracı 2013 yılında  Heliosfer bölgesinin son katmanı olarak bilinen Heliopause tabakasını aşmıştı. Voyager2’nin ise buna benzer sinyaler yolladığı ancak Heliopause’a ne zaman ulaşacağını tahmin edemediklerini belirten NASA’lı bilim insanı Ed Stone’a göre önümüzdeki aylard belirlenebilecek. NASA’ya gore Voyager2’nin Dünya ile iletişiminin 2025 yılınakadar süreceği tahmin ediliyor.