Trendyol Almanya’ya Açıldı


Dünya piyasasında bir e-ticaret devi olan Alibaba’nın geçtiğimiz yaz döneminde Trendyol’a yaptığı 723 milyon dolarlık yatırım heyecan yaratmıştı. Alibaba’nın yerli bir markaya yaptığı bu yatırım, hem ülkemiz için hem de değer kazandırdığı Trendyol için son derece önemli bir girişimdi. Alibaba’nın bu girişimi gelecekteki hedefinin Türkiye’de ve etrafındaki pazar payını büyütmek olduğunu  göstermişti.

Trendyol ise yeni bir adım atarak trendyol.de adresiyle Almanya’ya hizmet vermeye  başladı. Görünüşe göre Trendyol’un yeni hedef  kitlesi potansiyel Alman tüketicileri ve büyük oranda Türk nüfusu bulunan Almanya pazarı. Trendyol Almanya’ya şu anda kendi dilimizde hizmet veriyor olmakla birlikte yakın zamanda Almanca hizmete başlayacağı tahmin ediliyor.

Trendyol’un günümüzde Türkiye pazarında kozmetikten elektroniğe, yaşam gereçlerinden kıyafete kadar birçok farklı ürün skalası bulunsa da Almanya’da sadece tekstil ürünleri üzerine hizmet vermekte. Trendyol ülkemizde de ilk kez e-ticaret hizmeti vermeye başladığında tıpkı Almanya pazarında olduğu gibi sadece giyim ürünleri üzerinde odaklıydı. İlerleyen dönemde Almanya’da ürün çeşitliliğini arttırıp arttırmayacağı merak konusu.

Ülkemizdeise Tmall formatında devam etmesi merak konusu olmuşken ürün skalasını arttırarak IKEA ürünleri satışına start verdi. Alibaba’nın yatırımından sonra kendisine değer katan Trendyol, Türkiye pazarına adım atan dünya devi Amazon ve zaten yıllardır hizmet vermekte olan Hepsiburada gibi rakiplere karşı güç kazanmış oldu.

Böylece Almanya cephesinde rekabete dahil olan Trendyol’un bu adımı ve kendi yarattığı bir marka olan Trendyolmilla da dahil olmak üzere Almanya’ya gönderdiği ürünlerin Türkiye menşeli olması e ihracat açısından oldukça önemli. Trendyol’un Türkiye menşeli ürünlerin ihracatını yapması ve kendi markasını öne çıkarması dikkat çekti. Trendyol şimdilik Almanya siparişlerinde bedava kargove beş günlük teslimat taahhütüyle hizmet veriyor. Ürünlerin fiyat etiketleri ise euro cinsinden belirleniyor.