PayPal’ın satın aldığı firmadan devasa veri sızdırıldı!


Sistem güvenliğini sağlayamayan şirketlerin sunucularına yetkisiz giriş yapılmasıyla internete milyonlarca bilginin sızdığına zaman zaman şahit oluyoruz.

İnternet üzerinden hizmet veren şirketlerin bilgi çaldırmanın önüne geçemediğini sıkça görüyoruz. Kanada’da sıkça kullanılan büyük ödeme şirketi TIO 2017 Şubat ayında 233 milyon dolar karşılığında PayPal’a satılmıştı ancak şirket uğradığı siber saldırı sebebiyle bilinmeyen bir tarihe kadar hizmete kapatıldı.

Rapor sonuçlarına göre TIO yetkisiz erişimle 1.6 milyon civarında müşterisinin kişisel bilgilerini çaldırdığı açıklandı. TIO’yu satın aldıktan sonra PayPal şirketin güvenlik sisteminin güçlü olmadığını belirterek detaylı incelemeye başlatmıştı ve 10 Kasım’da yetkisiz erişim tespit ederek hizmete kapatmıştı.

PayPal incelemesini bitirdikten sonra detaylı bir rapor bildirdi. Rapora göre hem kullanıcıların hem de şirketlerin önemli bilgileri çalındı fakat bu bilgilerin ne olduğu açıklanmadı. TIO’nun ne zaman işleyişe devam edeceği bilinmiyor.