Jeff Bezos, Amazon hisselerinin yüzde 25’lik bölümünü eski eşi MacKenzie Bezos’a devredecek.


Parekende satış devi Amazon’un kurucusu olan Jeff Bezos, eşi MacKenzie Bezos ile boşanmasının ardından tazminat olarak 35 milyar dolar ödeyecek.

Önceki sene 232.8 milyar dolar ciro yaparak e-ticaret alanında dünya devi olan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, eşi ile birlikte hisselerin yüzde 16’sına sahipti. Jeff Bezos boşanmanın ardından sahip oldukları hisselerin yüzde 25 lik kısmını eski eşine devredecek.

Ayrıca Bezos, Blue Origin isimli uzay yolculuğu şirketinin ve Washington Post’taki tüm haklarına sahip olacak ve Amazon hisselerin kalan yüzde 75 lik kısmını ise elinde tutacak.

Jeff Bezos boşanmanın ardından eski eşi MacKenzie’e yaklaşık olarak 35 milyar dolartazminat ödeyecek. Bu dudak uçuklatıcı miktar beraberinde bir rekoru getirmesinin yanısıra MacKenzie’i dünyanın en zengin kadınları listesine dahil ediyor.

2018 yılının son çeyreğinde rekor kırarak 72 milyar dolar ciro elde edilen şirketin kurucusu Bezos, süreç sonunda şirket hisselerinin kontrolünü elinde tutacak. Önceki sene 207,6 milyar dolarlık marka değerine sahip olan Amazon, abonelik ve üçüncü parti satış hizmetleriyle birlikte parekende sektörünün lideri konumunda.