Facebook artık gitmeyi planladığınız yerleri tahmin mi edecek?


Evet, Facebook patentini satın aldığı bu yeni teknolojiyle artık gideceğiniz yeri tahmin edebilir. Facebook şu anda bulunduğunuz yeri bilmekle yetinmeyip gelecekte de bulunacağınız yerleri bilmek istiyor olabilir. Peki bu nasıl mümkün olacak?

İsmi ‘Çevrimdışı Yörüngeler’ olan bu yeni teknoloji sizin gitmeyi planladığınız yerleri daha önce bulunduğunuz konum bilgilerinden yola çıkarak tahmin edebilme mantığıyla çalışıyor. Mesela sürekli gittiğiniz bir ofisten çıktıktan sonra belirli bir kafeye gidip vakit geçirdiğinizi düşünün. İşte patenti alınan bu yeni teknoloji, şu anda bulunduğunuz konumu belirleyerek eğer ofisteyseniz çıktıktan sonra kafeye gitme ihtimalinizi buluyor. Tahminler sonucunca kafeye gideceğiniz hesaplanıyor ve oradaki internet bağlantısında sorun varsa sayfa akışınızı önceden yüklüyor.

Aynı zamanda firma aldığı başka bir patentle diğer kullanıcıların davranışlarını  gözlemleyerek elde ettiği bilgileri kullanarak  sizin davranışlarınızı tahmin etmeyi planlıyor. İsmi ‘Kablosuz Sosyal Ağlarda Kablosuz Sinyal Yoluyla Konum Tahmini’ olan uygulama sizinle benzer özellikleri taşıyan kullanıcıların bulunduğu konumları mobil ağlar, bluetooth, wifi sinyalleriyle kaydederek sizinde gidebileceğiniz konumları tahmin ediyor. Mesela aynı yaş grubundan benzer özellikler taşıyan kullanıcılar sinemadan çıktıktan sonra karşısındaki BurgerKing’e gidiyorsa sizin de oraya gideceğinizi tahmin ediyor.

 Firmanın satın aldığı bu patentler sizin hakkınızda daha çok bilgi edinmek istediğini düşündürüyor. Gitmeyi planladığınız yeri bilmek gibi kişisel verilerinizin biliniyor olması ilginizi çekebilecek ve tıklama ihtimalinizin yüksek olduğu reklamların çıkarak dahafazla harcama yapmanız demek.

Tüm bunlarla birlikte aldığı patentlerin çoğunu kullanmayan ve bekleten Facebook’un bu yeni teknolojiyi ürünlerinde kullanıp kullanmayacağı merak ediliyor.