Amazon’dan müşteriyi ön planda tutan 3 ders.


Dünyanın en büyük E-ticaret şirketlerinden bir olan Amazon, dünya genelinde müşteri memnuniyetine en fazla önem veren şirketlerin lideri sayılabilir ve şirketin bu denli başarılı olabilmesinin yegane sebeplerinden birisi de budur. Amazon’un bu fikri oluşturup gerçekleştirmesinin en büyük sebebi ise şirketin kurucusu ve sahibi olan Jeff Bezos’tur. Jeff’e göre bir şirketin başarılı olabilmesinin altında o şirketin müşterilerini cidden dinliyor ve sorunlarını hızlıca çözüyor olmasıdır. Ayrıca aradıkları ürünleri ise onlara sağlamak için tüm sınırların zorlanıyor olması da çok önemli bir etkendir.

Amazon, müşteri hizmetleri modelini oluşturmak, testlere tabi tutmak ve kusursuzlaştırmak için uzun seneler harcadı ve tüm bunların sonucunda da bu çabaların ödülünü aldı. MyFeelBack şirketinin söylediğine göre, Amazon 2015 senesinde müşteri memnuniyeti bakımından en iyi online perakende firması seçildi ve aynı zamanda ABD’deki en iyi firma olarak gösterildi. Amazon’un müşteri odaklı çalışma modeli, her firmanın yararlanabileceği ve kendisine bazı dersler çıkarabileceği bir ilham kaynağı olma özelliği taşıyor. MyFeelBack firmasının bizlere sunduğu “Amazon’dan öğrenebileceğimiz 3 müşteri hizmetleri dersi” şunlardır:

Müşteri Odağı

2013 senesinde Jeff Bezos, Charlie Rose’a müşterinin her zaman iş inovasyonunun önünde olduğunu söyledi. Cidden de şirket, müşteri deneyimini ileriye taşımak için yeni ve daha başarılı yöntemler bulma konusunda oldukça işer yarar bir iş çıkarmıştır. Bu yöntemlerin bazıları şunlardır:

* Olabildiğince hızlı ve sorunsuz bir sipariş ve teslimat imkanı
* Kişiye özel imkanlar ve fırsatlar sunabilmek için için verilerden yararlanmak ve tarama geçmişi, satın alma geçmişi gibi bilgilere dayalı olarak yeni ürün seçimlerine yardımcı olacak gerçek zamanlı veriler sunarak alışveriş yapanlara yardımcı olmak
* Müşterilerin en iyi fiyatı ve hizmeti elde etmelerini sağlamak için gereken tüm zahmete girmek.