Amazon Siparişim Nerede, Ne Zaman Gelir? gibi Kargo Takip Soruları ve Cevapları.


Siparişinizi verdikten sonra aşağıda sizlere göstereceğimiz bölümlerden siparişiniz ile ilgili kargo durum bilgilerini görebilirsiniz.

Kargo ücretli mi?

Amazon.de  49 euro ve üzerindeki ürünleri (sepet toplamı) ücretsiz olarak ülkemize yollamaktadır. Diğer tüm Amazon sitelerinde kargo ücreti çıkar yani bedava kargo yoktur.

Siparişim Nerede?

ADIM 1: Amazon.de’de üst menüden “Hesabım > Siparişlerim” bölümüne gittiğinizde verdiğiniz siparişleri görüntüleyebilirsiniz. 

amazon-kargo-gumruk-1.PNG

ADIM 2:

amazon-kargo-gumruk-2.PNG

Amazon’un kargolarımız için kullandığı birkaç firma vardır.

AEICWL10000123456 tarzındaki kargo takip numarası “i-parcel” adlı firmaya aittir.
1Z1234567891234567 tarzındaki kargo takip numarası “ups” firmasına aittir.
1234567890 tarzındaki kargo takip numarası  “dhl” firmasına aittir.

i-Parcel hakkında bilmeniz gerekenler ve oluşabilecek durumlar:

a) i-Parcel sitesinde takip kodunu girmeniz gereken alan:

amazon-kargo-gumruk-3.PNG

b) Kodu girdikten sonra göreceğiniz ekran:

amazon-kargo-gumruk-4.PNG

i-Parcel ile yollanan kargonuzun, ülkemize girdikten sonraki takip aşamasını PTS adlı şirketten yapacaksınız.

Ürün ülkemize girdikten sonra http://www.pts.net/ptstrack.php adresine girip i-Parcel için kullandığınız aynı takip numarasını kutuya yapıştırın “Ara” butonuna tıklayın. Karşınıza şöyle bir sayfa çıkacak: (yukarıdaki sipariş daha ülkemize girmediğinden, daha önce ülkemize giren bir ürünün takibinin ekran görüntüsünü kullanıyoruz)

c) Pts üzerinden ürün takibi:

amazon-kargo-gumruk-5.PNG

Ref 2 kodunu gördükten sonra kargonuzun durumunu takip etmek için: http://www.yurticikargo.com/bilgi-servis…erede.aspx

UPS hakkında bilmeniz gerekenler ve oluşabilecek durumlar:

Ups ile gelen kargolar genelde hızlı gelen kargolardır ve ürünleriniz vergi dilimi altında olsa bile gümrük işlemlerine takılabilir. Gümrüğe takılması demek sizin ekstra bir para ödemeniz gerektiği anlamına gelmez, Amazon zaten ürünü size satarken çıkabilecek tüm gümrük masraflarını peşin olarak alırlar.

Ups ile gelen kargonuzun takibini: https://www.ups.com/WebTracking/track adresinden yapabilirsiniz.

Ups ile gelen ürünleriniz gümrük işlemine tabi tutulabilir. Eğer kargonuz gümrüğe takılırsa (ürünlerin fiyatı gümrük limiti altında olsa bile bazen gümrük incelemesine takılabilmektedir, bunda bir problem yoktur) Ups müşteri temsilcisi sizi arar ve emailinize bir belge gönderirler. Bu belge yetki belgesidir ve UPS’nin sizin adınıza ürününüz için gümrük işlemlerini yapabilmesine yarar. Bu belge her zaman aynıdır o yüzden sizin için yüklediğimiz belgeyi aşağıdaki linkten indirip gereken alanları doldurun.

Ups Yetki Belgesi (word dosyası, bilgisayarda düzenlenebilir):http://ohaindirim.com/ups-yetki.doc
Ups Yetki Belgesi (resim formatı, sadece çıktı alıp el yazısı ile doldurulur):http://ohaindirim.com/ups-yetki.png

(Ups yetki belgesinin nasıl doldurulacağını gösteren görsel için buraya tıklayın.)

Yukarıda resim formatında olan stil, Ups’nin size email ile atacağı pdf içerisindeki stildir. Size attıkları emailde 4 sayfalık bir pdf vardır ve akılları karıştıran bir çok gereksiz yazı bulunmaktadır. Bize sadece 3. sayfasındaki bölüm gereklidir ve sizin için yukarıda linkini paylaştık resim formatında. Siz sadece o bölümü çıktı alıp doldurup, fotoğraf çekerek o fotoğrafı email ile geri yollayacaksınız, hepsi bu kadar.

Belgeyi yollamanız gereken email: upstrimport@ups.com

DHL hakkında bilmeniz gerekenler ve oluşabilecek durumlar:

Genellikle en hızlı kargo seçeneği seçildiğinde (oldukça pahalıdır) kargonuzu DHL taşır ve ortalama 2-5 iş günü içerisinde ürün adresinize ulaştırılır. Bir üstteki UPS konusunda bahsettiğimiz gümrük durumları DHL için de aynen geçerlidir. Gümrük işlemi oluşması durumunda sizi ararlar ve email gönderirler, o emaile geri dönüş yapınız.

Dhl Yetki Belgesi (pdf dosyasıdır. çıktı alıp doldurun, taratıp / fotoğrafını çekip email ile yollayın):http://ohaindirim.com/dhl-yetki.pdf

Kargom ne zaman elime geçer? Eğer söz verilen tarihe kadar yetişmezse ne olur?

Bu durumu yukarıda bir görselde açıklamıştık fakat dikkat etmemiş olma ihtimalinize karşı tekrardan size görselle yardımcı olmaya çalışalım:

amazon-kargo-gumruk-6.png

Genel olarak eğer Amazon Avrupa (amazon.de / amazon.co.uk gibi) sitelerinin birisinden sipariş verdiyseniz 7-14 gün içerisinde; Amazon.com üzeriden sipariş verdiyseniz 14-21 gün içerisinde kargonuzun eline geçeceğini söyleyebiliriz. Sürpriz durumlar gerçekleşmiyor değil. Almanya’dan 3 günde, Amerika’dan 7 günde elimize ulaşan kargolar oldu. Şimdiye kadar geciken, daha doğrusu sistemsel bir sorun yüzünden yola çıkmış gibi gözüken ama aslında yola çıkmamış olan 1 siparişimiz oldu o da sistem hatasından kaynaklanmış. Müşteri temsilcisine durumu sorduğumuzda anında aynı ürünü ekstra bir masraf istemeden en hızlı kargo ile gönderdiler ve yola çıktıktan sonra 3. gün elimizdeydi.

Kısacası, Amazon’un tahmini olarak verdiği tarihe kadar kargonuz elinize %99 oranında ulaşır. Ama oldu ya ürününüz tahmin olarak verilen tarihten geç ulaşırsa size, bunu bir şekilde telafi ediyorlar. 

Kargonuz hiç yola çıkmadıysa yada tahmini süre geçtiyse Amazon müşteri temsilcisine bağlanıp durumu açıklayınız, kesinlikle yardımcı olacaklardır.

danbo-amazon-kargosunu-bekliyor.jpg

Gözünüz yollarda kalmasın. 

Cool